برگزاري كارگاه تخصصي حضور و پويايي فعال در لحظه با حضور پروفسور سيد محسن فاطمي از دانشگاه هاروارد آمريكا

كارگاه تخصصي پويايي و حضور خلاق در لحظه با حضور دكتر سيدمحسن فاطمي در موسسه آموزش عالي شانديز برگزار شد

خلاصه سخنراني ايشان به شرح ذيل مي باشد:

 

استاد فاطمي سخنان خود را با تعريف پويايي شروع كردند:
پويايي و حضور يعني اينكه بتوانيم در لحظه توجهمان را آگاهانه و با نيت انجام دهيم. به طور معمول ذهن ما به صورت انفعالي ضبط كننده يكسري موضوعات است و پويايي زماني اتفاق مي افتد كه به دور از برچسب‌ها و فيلترها به context (بافت) هر موضوع و بستر ايجاد آن توجه داشته باشيم. هرچه قدرفيلترهاي ذهني بيشتر باشد، پذيرش زمان حال كمتر خواهد شد.

 


يكي از دلايلي كه انسان‌ها دچار خستگي مي‌شوند نگاه كردن تونلي و از يك دالان مي‌باشد. اگر ياد بگيريم به وجوه جديد، تازه و نو نگاه كنيم، آن وجوه جديد خود ايجاد انگيزه مي‌كند. حضور در لحظه و پويايي سبب احساس قدرت و اقتدار فرد مي‌گردد. وي در ادامه به نقش حضور و پويايي در جنبه‌هاي مختلف زندگي اشاره كرد: به عنوان مثل، در زندگي خانوادگي چنانپه همسران از قاعده حضور و توجه تبعيت كنند و از قضاوت‌هاي  سريع پرهيز كنند، لجاجت‌هاي آنها حذف مي‌شود و انعطاف‌پذيري آنها افزايش مي‌يابد.
در تربيت فرزندان، تربيت متناسب با حضور و توجه در لحظه، فرزندان خلاق و نوآور پرورش مي‌دهد كه پدر و مادر توانسته‌اند با توجه به نياز فرزندانشان ارتباط همدلانه با آنها برقرار كنند.
همچنين به مولفه‌هاي پويايي و حضور و در لحظه و مديريت‌هاي فرهنگي اشاره كردند كه مديران فرهنگي مي‌توانند با داشتن توجه در لحظه و توجه به حوزه فعاليت و جامعه هدف، پويايي و خلاقيت فرصت‌هاي بي‌بديلي را خلق و برنامه‌ريزي كنند.

 


 


 

شايان ذكر است، اين سخنراني مورد توجه خبرگزاري هاي ايسنا و خراسان نيز قرار گرفته است.

 

لينك خبر در خبرگزاري خراسان: اينجا

 

لينك خبر در خبرگزاري ايسنا: اينجا

لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب