اطلاعاتي پيرامون شهر شانديز

اطلاعاتي پيرامون محصولات، سوغات و نماد شهر شانديز را در ادامه مطلب مطالعه نماييد

محصولات مهم، سوغات و نماد شهر شانديز


مهمترين محصول توليدي باغي در شانديز، گيلاس ميباشد. بذر گيلاس از طريق اروپا وارد ايران و شهر شانديز گرديده است. در بسياري از كشورها شكوفه هاي گيلاس دليلي براي برگزاري جشن ها هستند. انواع گيلاس قرمز، سياه و زرد ميباشد. گيلاس ميوه فصلي ميباشد كه امروزه به غير از مصرف تازه آن به صورت ميوه خشك و يا به صورت كمپوت و آبميوه نيز استفاده ميشود. بيشترين صادرات آن به كشورهاي عربي حوزه خليج فارس مي باشد.

 

سوغات مهم اين شهر صنايع دستي و به ويژه پوستين دوزي است از قبيل كت و كلاه ... مي باشد.
غذاي معروف شانديز شيشليك است كه ثبت ملي گرديده است كه از شش تكه گوشت راسته گوسفند با روش پخت مخصوص تهيه ميشود و شهرت جهاني داشته و در بسيار نقاط ايران و جهان به طبخ اين غذا مي پردازند.
 

نماد شهر شانديز درخت چنار با قدمت 2700 ساله مي باشد كه در يك مقطع زماني حدوداً چهل سال پيش به عنوان نشان شهر شناخته مي شد و تنه اين درخت قطور آنقدر وسيع بوده كه در داخل درخت چنار شانديز به فعاليت كفاشي مي پرداخته اند. اطراف اين چنار در حال حاضر مركز سياسي اقتصادي و اجتماعي شناخته شده است اين درخت در حال حاضر در ميدان امام خميني در مركز شهر قرار گرفته است.
 

شانديز طبق مصوبه دولت و هيات وزيران در سال 1384 به عنوان اولويت اول و تنها منطقه نمونه بين المللي گردشگري ايران شناخته شده است.
محصول توت شانديز: رتبه اول را در استان خراسان دارد. محصولات درخت توت: از برگ آن براي پرورش كرم ابريشم استفاده ميكنند و از خود محصول غير از تازه خوري با خشك كردن به صورت حرفه اي و مرغوب جهت مصرف خوراكي به فروش و صادرات آن استفاده ميشود. محصول ديگر آن شيره توت با توجه به خشكسالي هاي اخير ميباشد و نياز كم اين درخت به آب باعث شده در شانديز رو به كشت اين نوع درخت آورده شود.
 

لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب