دعاي روز ششم ماه مبارك رمضان

بسم الله الرحمن الرحيم اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْني فيهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِيَتِكَ وَ لا تَضْرِبْني بِسِياطِ نَقِمَتِكَ وَ زَحْزِحْني فيهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنِّكَ وَ اَياديكَ يا مُنْتَهي رَغْبَةِ الرّاغِبينَ . خدايا در اين ماه به خاطر دست زدن به نافرمانيت خوارم مساز و تازيانه‌هاي عذابت را بر من مزن و از موجبات خشم و غضبت دور گردان، بحق احسان و نعمت‌هاي (بيشمار) تو به خلق، اي منتهاي آرزوي مشتاقان.


گناه باعث خواري انسان
    هر انساني هنگامي كه معصيت پروردگار خويش را مي نمايد ،يقينا با اصرار بر آن معصيت، روزي، خوار و ذليل خواهد شد چرا كه معصيت نمودن ذات اقدس الهي، نوعي به جنگ برخاستن با اوست. به طوري كه خداوند امر به عملي مي نمايد و در مقابل بنده اي از آن سرپيچي مي نمايد كه در آن هنگام است كه آن بنده در مقابل قدرت پروردگار عالميان خوار و ذليل خواهد شد. اما آن رئوفيت و رحمانيت خداوند است كه از بندگان خويش به سرعت راضي گشته و آنها را عفو مي نمايد به طوري كه در دعاي ابوحمزه ثمالي مي خوانيم :
 «انت الهي و سع فضلا و اعظم حلما من ان تقايسني بفعلي و خطيئتي و فالعفو، العفو، العفو»(1)
«(خدايا) تويي معبود من، فضل تو گسترده تر و حلم تو بزرگتر از آن است كه مرا با عمل و خطايم بسنجي پس (از تو طلب عفو و بخشش دارم) مرا ببخش، مرا ببخش، مرا ببخش»
اما اين رحمت واسعه الهي دليل بر جواز انجام گناه و معصيت او نمي باشد،چنانچه ذات اقدسش مي فرمايد:
«فَإِنْ كَذَّبُوكَ فَقُلْ رَبُّكُمْ ذُو رَحْمَةٍ واسِعَةٍ وَ لا يُرَدُّ بَأْسُهُ عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمينَ»(2)
«(يا محمد )و اگر تو را تكذيب كنند(و مواخذه نمودن ظالمين را قبول ننمايند و بگويند كه رحمت الهي وسيع بوده و از آنها مواخذه نخواهد نمود) ، بگو: پروردگار شما داراي رحمتي گسترده است ( به همين خاطر شما را مهلت مي دهد ) و عذاب او هرگز از گروه گنهكاران بازگردانده نمي شود.
و اين را نيز بايد بدانيم كه خداوند است كه هر كه را بخواهد عزت داده و هر كه را خواهد ذليل و خوار مي نمايد:
«وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ»(3)
و (خدايا)هر كه را خواهي عزت داده و عزيز مي كني و هر كه را خواهي خوار و بي مقدار مي كني ، رساندن خير به دست توست ، يقيناً تو بر هر كاري قادر و توانايي.
 پس ماهيچگاه نبايد از دستورات خداوند سرپيچي نموده و شيطان را فرمانبردار شويم چرا كه سرپيچي از اوامر الهي و پيروي از شيطان سبب خوار و ذليل شدن ابدي انسان مي گردد لذا در اين روز از خداوند مي خواهيم كه ما را به واسطه گناهاني كه در هر لحظه از عمرمان انجام مي دهيم خوار و ذليلمان ننمايد و توفيق دهد كه هيچگاه معصيت و نافرماني ذات اقدسش را ننموده و او را در هنگام مرگ ، پاك و طاهر ملاقات كنيم.

لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب