توصيه هاي مقام معظم رهبري در ماه رمضان

توصيه هاي مقام معظم رهبري در ماه رمضان تلاوت قرآن همراه با تأمل : دوستان سعي كنند در همه اوقات – به خصوص در ماه رمضان – تلاوت قرآن را از ياد نبرند. قرآن نبايد از زندگي‌تان حذف شود. تلاوت قرآن را حتماً داشته باشيد؛ هر چه ممكن است. تلاوت قرآن هم، با تأمل و تدبر اثر مي‌بخشد. تلاوت عجله‌يي كه همين طور انسان بخواند و برود و معاني را هم نفهمد يا درست نفهمد، مطلوب از تلاوت قرآن نيست؛ نه اين كه بي فايده باشد – بالأخره انسان همين كه توجه دارد اين كلام خداست،......

بالأخره انسان همين كه توجه دارد اين كلام خداست، نفس اين يك تعلق و يك رشته ارتباطي است و خود همين هم مغتنم است و نبايد كسي را از اين طور قرآن خواندن منع كرد. ليكن تلاوت قرآني كه مطلوب و مرغوب مأمورٌبه است، نيست. تلاوت قرآني مطلوب است كه انسان با تدبر بخواند و كلمات الهي را بفهمد، كه به نظر ما مي‌شود فهميد. اگر انسان لغت عربي را بلد باشد و آن چه را هم كه بلد نيست، به ترجمه مراجعه كند و در همان تدبر كند؛ دو بار، سه بار، پنج بار كه بخواند، انسان فهم و انشراح ذهني نسبت به مضمون آيه پيدا مي‌كند كه با بيان ديگري حاصل نمي‌شود؛ بيشتر با تدبر حاصل مي‌شود؛ اين را تجربه كنيد. لذا انسان بار اول وقتي مثلاً ده آيه مرتبط به هم را مي‌خواند، يك احساس و يك اشتباه دارد؛ بار دوم، پنجم، دهم كه همين را با توجه مي‌خواند، انتباه(توجه) ديگري دارد؛ يعني انسان انشراح ذهن پيدا مي‌كند. هر چه انسان بيشتر انس و غور پيدا كند، بيشتر مي‌فهمد؛ و ما به اين احتياج داريم.
منبع:
بيانات مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي هيات دولت، ۱۷/۰۷/۱۳۸۴٫

ضيافت خاصان پروردگار
 

شروع ماه مبارك رمضان، در حقيقت عيد بزرگي براي مسلمانان است و جا دارد كه مَؤمنين، ورود اين ماه را به هم تبريك بگويند و يكديگر را به استفاده هر چه بيشتر از اين ماه توصيه كنند. چون ماه ضيافت الهي است، در اين ماه فقط مؤمنين و كساني كه اهل ورود در اين ضيافتند، بر سر سفره پروردگار منّان و كريم مي‌نشينند. اين، غير از سفره عام كرم الهي است كه همه انسان‌ها، بلكه همه موجودات عالم از آن بهره‌مندند؛ اين سفره خواص و ضيافت خاصان پروردگار است.
منبع:
آية الله خامنه‌اي، خطبه‌هاي نماز جمعه تهران ۱۰/۰۱/۱۳۶۹

درهاي آسمان، درهاي بهشت
 

در روايت داريم كه درهاي آسمان در ماه رمضان گشوده است؛ يعني رابطه قلبي انسان با خدا در اين ماه آسان‌تر از هميشه است. در روايت داريم كه درهاي بهشت در ماه رمضان گشوده است؛ يعني به بركت روزه و توجه و خشوعي كه لازمه روزه است، فرصت و توفيق كار نيك براي انسان وجود دارد. البته فرصت به معناي تحقق آنچه انسان از آن فرصت جستجو مي‌كند، نيست؛ اراده و دنبال‌گيري و خواست و حركت ما را لازم دارد. در هر حال اين فرصت وجود دارد و ما مي‌توانيم از آن بهره ببريم و استفاده كنيم.
منبع:
آية الله خامنه‌اي، بيانات در ديدار كارگزاران نظام، ۲۰/۰۸/۱۳۸۱٫

قطعه‌اي از بهشت
 

ماه رمضان در هر سال، قطعه‌اي از بهشت است كه خدا در جهنم سوزان دنياي مادي ما، آن را وارد مي‌كند و به ما فرصت مي‌دهد كه خودمان را بر سر اين سفره الهي در اين ماه، وارد بهشت كنيم. بعضي همان سي روز را وارد بهشت مي‌شوند. بعضي به بركت آن سي روز، همه سال را و بعضي همه عمر را. بعضي هم از كنار آن، غافل عبور مي‌كنند كه مايه تأسف و خسران است. حالا براي خودشان كه هيچ، هر كس كه ببيند اين موجود انساني، با اين همه استعداد و توانايي عروج و تكامل، از چنين سفره با عظمتي استفاده نكند، حق دارد كه متأسف شود. اين ماه رمضان است. ماه ضيافت الله است. ماه ليلة القدر است.
منبع:
بيانات مقام معظم رهبري در ديدار روحانيان و مبلغان اعزامي به مناسبت فرارسيدن ماه مبارك رمضان، ۱۷/۱۱/۱۳۷۲٫

رمضان؛ ماه همواري راه
 

ما در طول سال و در مسير طولاني حركت خودمان در چالش با هواهاي نفساني، با گناهان، با فضاهاي تاريكي كه خودمان به دست خودمان به وجود مي‌آوريم، با مشكلاتي مواجه مي‌شويم. گاهي انسان براي اين كه حال دعا پيدا كند، مشكل دارد؛ گاهي براي اين كه قطره اشكي بفشاند، مشكل دارد؛ چون راه دشوار است، به وسيله خلاف‌ها و گناه‌هاي خود احاطه مي‌شويم؛ اما قطعه ماه رمضان، آن قطعه‌يي است كه حركت در آن قطعه آسان است؛ مثل اين است كه در اين راه دشواري كه مي‌خواهيد به محلي يا به شهري برسيد، گاهي مجبوريد پياده راه را طي كنيد؛ گاهي مجبوريد از آب بگذريد؛
گاهي انسان براي اين كه حال دعا پيدا كند، مشكل دارد؛ گاهي براي اين كه قطره اشكي بفشاند، مشكل دارد؛ چون راه دشوار است، به وسيله خلاف‌ها و گناه‌هاي خود احاطه مي‌شويم؛ اما قطعه ماه رمضان، آن قطعه‌يي است كه حركت در آن قطعه آسان است
گاهي مجبوريد از باتلاق بگذريد؛ يك جا هم مي‌رسيد به فرودگاهي كه هواپيماي مجهزي آماده است تا شما را بي دردسر و با خيال راحت و پس از طي مسير طولاني به مقصد برساند. آغاز ماه رمضان، رسيدن به همين فرودگاه است. خداي متعال راه را در ماه رمضان هموار كرده است و فضا را در ماه رمضان، فضاي خالي از معارض قرار داده است. اين روزه‌يي كه شما مي‌گيريد، نفس و هواهاي نفساني را به زنجير مي‌كشد؛ اين عبادت‌ها، اين دعاها، اين خشوع‌ها، اين ذكرها و اين ليلة القدر همان وسايل همواري است كه شما را فرسنگ‌ها جلو مي‌برد؛ راهي را كه در طول سال و در ماه‌هاي ديگر گاهي يك متر يك متر بايد طي كنيم، مي‌توانيم اگر همت كنيم و اگر خودمان را برسانيم، در ماه رمضان اين راه را فرسنگ فرسنگ طي كنيم؛ لذاست كه شما مي‌بينيد اولياي خدا از مژده رسيدن ماه رمضان خرسند مي‌شدند و از فراق ماه رمضان اشك‌هايشان سرازير مي‌شد.
منبع:
بيانات آية‌الله خامنه اي ، در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطر، ۲۴/۰۸/۱۳۸۳٫

عروج و اعتلاي روح
 

مسأله اساسي در باب ماه رمضان، اين است كه بشر – كه در ميان انواع عوامل و موجبات غفلت از خدا و از راه او، محاصره شده و انگيزه‌هاي گوناگون، او را به سمت پايين و تنزل و سقوط مي‌كشاند – فرصتي پيدا كند كه در آن بتواند روح را – كه روح انسان و باطن بشر، به عروج و اعتلا تمايل دارد – به سمت عروج و اعتلا سوق دهد و به خدا تقرب جويد و به اخلاق الهي، تخلق پيدا كند. ماه رمضان، چنين فرصتي است.
منبع:
سخنراني آية الله خامنه‌اي در ديدار با اقشار مختلف مردم(روز يازدهم ماه رمضان) ۱۸/۰۱/۱۳۶۹٫

محروم واقعي
 

اين، چيز كمي نيست كه رسول اكرم (صلي الله عليه وآله) اين ماه [رمضان] را ماه ضيافت الهي به حساب بياورند. مگر ممكن است كه انسان وارد سفره كريم بشود و از آن جا، محروم خارج بشود؟ مگر وارد نشوي. آن كساني كه وارد سفره غفران و رضوان و ضيافت الهي در اين ماه نشوند، البته بي بهره خواهند ماند و واقعاً اين محروميت به معناي حقيقي است. «ان الشقي من حرم غفران الله في هذا الشهر العظيم». (عيون اخبار الرضا، ج۱، ص۲۳۰) محروم واقعي، آن كسي است كه نتواند در ماه رمضان، غفران الهي را به دست بياورد.
منبع:
سخنراني مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان و كارگزاران نظام جمهوري اسلامي، به مناسبت عيد سعيد فطر، ۰۷/۰۲/۱۳۶۹٫

نوافل را بخوانيد
 

اين نوافل سي و چهار ركعتي كه براي نمازهاي روز و شب وارد شده است، بسيار با ارزش است. ماه رمضان فرصت خوبي است. ما غالباً اهل نوافل نيستيم. ولي ماه رمضان كه مي‌شود، چه مانعي دارد؟ كدام كار با دهان روزه، بهتر از نماز خواندن؟ چهار ركعت نماز ظهر است، قبل از اين چهار ركعت، هشت ركعت نافله دارد؛ چهار دو ركعتي. چهار ركعت نماز عصر است و قبل از اين چهار ركعت، هشت ركعت نافله نماز عصر است. اين نوافل را بخوانيد. همچنين نوافل مغرب را كه از اينها مهم‌تر است؛ و نيز نوافل شب كه يازده ركعت است. همچنين نافله صبح كه دو ركعت است. كساني هستند كه در ايام معمولي سال، برايشان مشكل است پيش از اذان صبح براي نماز شب بيدار شوند. ولي در اين شب‌ها، به طور قهري و طبيعي بيدار مي‌شوند. اين يك توفيق الهي است. چرا از اين توفيق استفاده نكنيم؟ ان شاء الله فرصت‌هاي ماه رمضان را مغتنم بشماريد.
منبع:
بيانات مقام معظم رهبري در روز اول ماه مبارك رمضان، ۰۴/۱۲/۱۳۷۱٫

راه، نزديك است
 

ماه رمضان، ماهي است كه مي‌شود با تذكر و توجه در آن، به جبران كرده‌هاي ناپسند پرداخت. در «دعاي ابو حمزه»، عبارتي بسيار تكان دهنده وجود دارد؛ كه آن عبارت، اين است: «واعلم انّك للرّاجي بموضع اجابةٍ و للملهوفين بمرصد اغاثةٍ و انّ في اللّهف الي جودك و الرضا بقضائك عوضاً من منع الباخلين و مندوحةً عمّا في ايدي المستأثرين و انّ الراحل اليك قريبُ المسافة و انك لا تحتجب عن خلقك الاّ ان تحجبهم الاعمال دونك.»(مفاتيح الجنان، دعاي ابوحمزه ثمالي) فرد دعا خوان و ثناگو، عرض مي‌كند: «اي خداي من! من اميد به تو را بر اميد به غير تو ترجيح دادم. پناه آوردن به تو را جايگزين پناه بردن به ديگران كردم و مي‌دانم اگر كسي به سوي تو بيايد، راه نزديك است… .»
منبع:
بيانات آية‌الله خامنه‌اي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، ۱۴/۱۱/۱۳۷۳٫

كساني كه همهمه جهنم را نمي‌شنوند
 

امام سجاد (سلام الله عليه) در دعاي ابوحمزه – كه دعاي خيلي با حال و خوبي است - ترس از قيامت را تشريح مي‌كنند: «ابكي لخروجي عن قبري عرياناً ذليلاً حاملاً. ثقلي علي ظهري»؛ امروز مي‌گريم براي وقتي كه عريان و ذليل و بار سنگين عمل بر دوشم از قبر بيرون مي‌آيم. «انظر مرّةً عن يميني و اخري عن شمالي اذ الخلائق في شأن غير شأني لكل امرء منهم يومئذ شأن يغنيه وجوه يومئذ مسفرة ضاحكة مستبشرة»؛ يك عده چهره‌هاشان خندان است و خشنود و خوشحال و سربلندند. اينها چه كساني هستند؟ كساني هستند كه در دنيا از پل صراطي كه حقيقت و باطنش در آنجاست و مثال آن در اينجاست، توانسته‌اند رد شوند. اين پل صراط، پل عبوديت، پل تقوا و پل پرهيزگاري است؛ «و ان اعبدوني هذا صراط مستقيم»؛ صراط اين دنيا، همان صراط روي جهنم است. «انك علي صراط مستقيم» ي كه به پيغمبر مي‌فرمايد، يا «ان اعبدوني هذا صراط مستقيم»، همان صراط روي جهنم است. اگر اينجا ما توانستيم از اين صراط، درست، با دقت و بدون لغزش عبور كنيم، گذر از آن صراط آسان‌ترين كار است؛ مثل مؤمنين كه مانند برق عبور مي‌كنند. «انّ الذين سبقت لهم منا الحسني اولئك عنها مبعدون لا يسمعون حسيسها»؛ اصلاً اينها همهمه جهنم را هم نمي‌شنوند؛ «و هم في ما اشتهت انفسهم خالدون لا يحزنهم الفزع الاكبر.» فزع اكبر، يعني دشوارترين ترسي كه ممكن است براي انسان پيش بيايد. مؤمنين با همين ابعاد جسماني و روحاني و نفساني، فزع عظيمي كه در آنجاست، «لا يحزنهم الفزع الاكبر»؛ اينها را محزون و اندوهگين نمي‌كند؛ اينها از اين صراط عبور كرده‌اند.
منبع:
بيانات مقام معظم رهبري در ديدار مسئولان نظام، ۰۶/۰۸/۱۳۸۳

انس با قرآن
 

اين ماه [رمضان]، ماه ضيافت الهي است. پذيرايي خداوند از بندگان خود در اين ماه – كه يك پذيرايي معنوي است – عبارت است از گشودن درهاي رحمت و مغفرت و مضاعف كردن اجر و ثواب اعمال خيري كه بندگان در اين ماه انجام مي‌دهند. روزه ماه رمضان هم يكي از مواد همين ضيافت عظيم الهي است، كه مايه تصفيه روح انسان و ايجاد زمينه طهارت قلبي روزه‌دار است.
اين ماه [رمضان]، همچنين بهار قرآن است. انس با قرآن، معرفت اسلامي را در ذهن ما قوي‌تر و عميق‌تر مي‌كند. بدبختي جوامع اسلامي، به خاطر دوري از قرآن و حقايق و معارف آن است. آن كساني از مسلمانان كه معاني قرآن را نمي‌فهمند و با آن انس ندارند، وضعشان معلوم است. حتي كساني هم كه زبان قرآن، زبان آنهاست و آن را مي‌فهمند، به خاطر عدم تدبر در آيات قرآن، با حقايق قرآني آشنات نمي‌شوند و انس نمي‌گيرند. مي‌بنيد كه آيه «لن يجعل الله للكافرين علي المؤمنين سبيلا» (سوره نساء، ۱۴۱) – يعني خداوند مؤمنين را زير دست و زبون كفار قرار نداده است – در كشورهاي عربي و به وسيله مردم عرب زبان در دنيا خوانده مي‌شود، اما به آن عمل نمي‌گردد. در آيات قرآن، توجه و تنبه و تدبر [نمي‌كنند]؛ لذا كشورهاي اسلامي عقب مانده‌اند.
منبع:بيانات مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، ۲۹/۰۷/۱۳۸۴٫

لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب