دعاي روز هشتم ماه مبارك رمضان

« اَللّهُمَّ ارْزُقْني فيهِ رَحْمَةَ الاْيتامِ وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ وَاِفْشآءَ السَّلامِ وَصُحْبَةَ الْكِرامِ بِطَوْلِكَ يا مَلْجَاَ الاْمِلينَ». خدايا روزيم گردان در اين ماه مهرورزي نسبت به يتيمان و خوراندن طعام و به آشكار كردن سلام و هم‌نشيني با كريمان به فضل و كرمت اي پناه آرزومندان.

                                                     
شرح فرازهاي دعاي روز هشتم ماه رمضان
 
مرحوم آيت الله مجتهدي تهراني به تشريح دعاي روز هشتم ماه مبارك رمضان پرداخته كه در پي مي آيد:
 
«اَللّهُمَّ ارْزُقْني فيهِ رَحْمَةَ الاْيتامِ»؛ خدايا در ماه رمضان مهرورزي نسبت به يتيمان را روزي‌ام گردان. اگر قلب ما زنگ بزند، از چه دوايي مي‌توان براي رفع آن استفاده كرد. براي اين كار بايد سحرها قرآن بخوانيد تا قلبتان را جلا بدهيد. همچنين جان انسان را استغفار سحر جلا مي‌دهد و مي‌توان با يتيم‌نوازي قلب را جلا داد.
 
يتيم نوازي و ترحم بر يتيمان يكي از دستورات بزرگ اسلام مي‌باشد كه بر مسلمانان واجب است كه در اين امر مهم بسيار كوشا باشند چرا كه يتيم به كسي گويند كه در ظاهر سرپناه و سرپرستي براي خود نداشته باشند (يعني هيچ كس نباشد كه او را سرپرستي كند مثل پدر و مادر) به طوري كه فقط خداوند حامي و سرپناه او باشد كه خداوند حقوق چنين افرادي را بسيار محترم داشته و بر ترحم به آنان تأكيد مي‌نمايد.
آنچه حضرت امير مؤمنان علي (ع) مي‌فرمايد: ”الله، الله بالايتام، فلا تغبوا افواههم و لا يضيعوا بحضرتكم”‌ ”خدا را! خدا را! درباره يتيمان، نكند كه آنان گاهي سير و گاه گرسنه بمانند و حقوقشان ضايع گردد! شخص ثروتمند تنها با دست كشيدن بر سر يتيم قلبش جلا پيدا نمي‌كند و بايد يتيمان را از نظر مادي تأمين كند و مشكلات مالي آنها را برطرف كند. پس يادتان باشد كه رحم كردن به يتيم با خلوص نيت قلب را جلا مي‌دهد.
 
ثواب افطاري دادن
 
«وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ»؛ خدايا روزي كن كه من اطعام طعام كنم و افطاري دهم. در ماه مبارك رمضان يكي از چيزهايي كه بسيار اهميت دارد اطعام نمودن و سفره ميهماني پهن كردن براي فقيران و مستمندان در راه رضاي خداوند است كه از ثواب و منزلت بسيار بالايي برخوردار است. تا آنجايي كه نبي مكرم اسلام(ص) در خطبه شعبانيه كه در روزهاي پاياني ماه شعبان در رابطه با فضائل و اعمال ماه مبارك رمضان ايراد فرمودند در ارتباط پاداش افطاري دادن به روزه داران در ماه رمضان فرمودند: هركس در اين ماه مبارك روزه داري را طعام و افطاري دهد، روز قيامت كه قدم‌ها بر صراط مي‌لغزد قدم او نخواهد لغزيد. در اين هنگام يكي از مسلمانان سؤال كرد: يا رسول الله اگر چنانچه كسي اين توانايي را نداشته باشد كه ديگران را مهمان كند و به آنان طعام داده ،آن‌ها را سير كند چه كند؟ حضرت فرمودند: حتي اگر مي‌تواند كه به نصف خرما يا جرعه آبي ديگران را مهمان كند براي دوري از آتش جهنم، انجام دهد.
 
در ماه مبارك رمضان يكي از چيزهايي كه بسيار اهميت دارد اطعام نمودن و سفره ميهماني پهن كردن براي فقيران و مستمندان در راه رضاي خداوند است كه از ثواب و منزلت بسيار بالايي برخوردار است. حضرت علي (ع) مي‌فرمايد:« اجود يده! و هو غن ذات الله بخيل! فمن آتاه الله مالا فليصل به القرابه، واليحسن منه الضيافه»‌ يعني: دست سخاوتمندي ندارد آن كس كه از بخشش در راه خدا بخل مي‌ورزد! آن كسي كه خدا او را مالي بخشيد، پس بايد به خويشاوندان خود بخشش نمايد و سفره ميهماني خوب بگستراند.‌ و ما نيز از خداوند مي‌خواهيم كه در اين روز ما را ياري فرمايد تا در راه رضاي او به فقيران و مستمندان اطعام كنيم.
 
چگونه سلام كنيم
 
«وَاِفْشآءَ السَّلامِ»؛ خدايا روزي كن با صداي بلند سلام كنم. برخي عارشان مي‌شود كه اول سلام كنند؛ اما هستند برخي كه در سلام كردن با صداي بلند پيش‌دستي مي‌كند. همچنين بايد سلام را به درستي يعني «سلامٌ عليكم» جواب داد و از بيان عبارت‌هاي ديگر مثل «سلام از ماست» جلوگيري كنيم. همچنين سلام كردن مستحب و جواب سلام دادن واجب است.
 
كلمه سلام بيش از 40 بار در قرآن كريم بكار رفته است. در آيه‌اي خداوند مي‌فرمايد: «فاذا دخلتم بيوتا فسلموا علي انفسكم تحيه من عندالله مباركه طيبه» وارد خانه كه مي‌شويد سلام كنيد «فسلموا علي انفسكم» مفسران فرموده‌اند كه اين آيه از مواردي است كه همه مؤمنين به منزله يكديگر حساب شده‌اند. و سلام كردن به ديگران سلام كردن به خود تلقي شده است و بعضي گفته‌اند كه از اين آيه استفاده مي‌شود كه اگر كسي هم در خانه نباشد بر خودتان سلام كنيد.
 
آنچه در اين دعا بر آن تأكيد شده و از خدا درخواست شده تنها توفيق سلام كردن نيست بلكه افشاء سلام است. يعني بلند و آشكار سلام كردن مي‌باشد. همچنين در روايتي از امام باقر(ع) وارد شده كه حضرت فرمودند: «ان الله عزوجل يحب افشاء السلام»؛ خداوند عزوجل آشكارا سلام كردن را دوست مي‌دارد.
 
هم‌نشيني با ديگران موجب انتقال خصلت‌ها مي‌گردد
 
«وَصُحْبَةَ الْكِرامِ»؛ خدايا توفيق بده در ماه رمضان با افراد كريم و عالم و دانا و متدين هم‌نشين شوم. خدايا توفيق بده كه با نيكان رفيق شوم. كاري كنيد كه رفيقتان يك درجه از شما جلوتر باشد. منظور از صحبه الكرام، هم كلام و هم‌نشين شدن با اهل كرم و بخشش است و علت اين كه اين امر از خداوند متعال در اين دعا درخواست شده اين است كه رفاقت و هم‌نشيني با ديگران موجب انتقال خصلت‌ها و خصوصيات ديگران به انسان مي‌گردد و به خاطر همين تأثير پذيري است كه اسلام تأكيد بسياري بر دقت در انتخاب هم‌نشين دارد. لذا در اين دعا از خداوند عزوجل درخواست توفيق هم‌نشيني با كريمان شده تا بدين واسطه نيز انسان متخلق به كرامت گردد. «بِطَوْلِكَ»؛ به حق انعامت. به حق نعمت‌هايي كه به ما دادي اين دعاها را درباره ما مستجاب كن .«يا مَلْجَاَ الاْمِلينَ»؛ اي كسي كه پناه آرزومنداني.
 
نماز شب نهم ماه رمضان
 
نمازهاي مخصوصي براي هر شب ماه مبارك رمضان از حضرت علي (ع) روايت شده و ثوابهاي زيادي براي هر شبي ذكر فرموده اند. اين نمازهاي مستحبي تماما دو ركعت دو ركعت خوانده مي شود و خواندن آن در حالت نشسته هم جايز است، لكن ايستاده افضل است.
 
نماز شب نهم، شش ركعت (سه تا دو ركعتي)، بين نماز مغرب و عشاء در هر ركعت بعد از حمد 7 مرتبه آية الكرسي و بعد از نماز 50 مرتبه صلوات. حضرت علي (ع) در ثواب اين نماز فرمود: ملائكه عمل او را بالا مي برند، مثل عمل راستگويان و شهداء و صالحين.

 

لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب