دام‌هاي پنهان ازدواج

...خودتان را جاي اين دختر بگذاريد. شما چطور در دام چنين شياد عاشق پيشه اي نمي افتيد؟ در جامعه ما، شما براي گزينش همسر با سه چالش بزرگ روبه رو هستيد...

 

دام‌هاي پنهان ازدواج

 

دختر جواني را تصور كنيد كه در خيابان با مردي آشنا مي شود و با ديدن كارت ويزيتي كه روي آن نام و نام خانوادگي مرد همراه با عنوان دكتر نوشته شده، او را باور مي كند و با اين خوش باوري كه «از من خوشش آمده بود و مي گفت قصد دارد به خواستگاري ام بيايد» به او نشاني و شماره تلفن خانواده اش را مي دهد.
دادن نشاني و شماره تلفن خانواده به خواستگاري تصادفي كار بدي نيست. بهتر از رفت و آمد با مرد فريبكار بدون اطلاع پدر و مادر و دور از چشم آنهاست. به شرط آنكه بزرگترها، چنان كه از آنها انتظار مي رود، مثل دختر يا پسر جوان شان اسير احساسات نشوند و با عقل و درايت به بررسي و تحقيق بپردازند.
آقاي دكتر سعيد كه بعداً معلوم مي شود راننده وانت باري است با شغل باركشي، با چرب زباني تمام پس اندازهاي دختر ساده دل را به عنوان راه اندازي مطب مي گيرد و فراري مي شود تا با پول هاي ديگري كه از همين راه به دست آورده براي خود پژو 206 بخرد...
خودتان را جاي اين دختر بگذاريد. شما چطور در دام چنين شياد عاشق پيشه اي نمي افتيد؟ در جامعه ما، شما براي گزينش همسر با سه چالش بزرگ روبه رو هستيد.
 
1. ملاكها و معيارهاي همراه و همسفر مناسب كدامند؟
2.  چه روش هاي علمي و معتبري براي تشخيص ملاك ها داريم؟
3. كجا مي توان سراغ همسفر زندگي را گرفت؟
اگرچه خيلي از عشق ها به زعم دختران و پسران پاك و سالم است، اما در موارد زيادي شما دام هايي كه برايتان پهن شده را نمي بينيد. نه اين كه كم توجه باشيد، كم تجربه باشيد يا ساده لوح به نظر برسيد؛ بلكه به يك دليل ساده كه شما اساسا توانايي تشخيص افراد بيمار از سالم را نداريد.
بگذاريد اول به آخرين سوال پاسخ دهيم. در جامعه ما عرصه ها و راه هاي خواستگاري و پيدا شدن همسر آينده بر سه دسته اند.

ü    سنتي: نزديكان پسر، به ويژه مادر او، دختري را از خانواده اي برمي گزيند و سپس پسر خود را براي ديدن، گفت وگو و خواستگاري به خانه دختر مي برد. مراحل بعد با اطلاع و زير نظر خانواده ها طي ميشود.

ü    آشنايي در محل كار و تحصيل: دختر و پسر مدتها در محل كار و تحصيل با هم آشنا هستند و شناختي نسبي از هم دارند. به طور معمول، پسر مادر و پدر خود را در جريان آشنايي و علاقه اش قرار مي دهد و آنگاه در صورت موافقت والدين دو طرف، مراحل خواستگاري تا ازدواج ادامه مي يابد.

ü    آشنايي ها و دوستي هاي دختر و پسر بدون آگاهي خانواده ها از طريق اينترنت و چت، تماس هاي تلفني اتفاقي، برخوردهاي بدون شناخت قبلي در خيابان، كوه، مجالس دوستانه، دانشكده اي غير از محل تحصيل يكي از دو نفر و سفرهاي تفريحي و زيارتي؛ پس از مدتي پنهان كاري و وابسته شدن عاطفي به يكديگر، خانواده هابه طور تصادفي و يا به اجبار پسر يا دختر در جريان قرار مي گيرند و كار به درگيري و خواستگاري تحميلي كشيده مي شود.
مسلما روش اخير، بيش از روش هاي ديگر تنش زا، پرآسيب و نگران كننده است. ناآگاهي از معيارهاي اصلي همسرگزيني و به خصوص ناآشنايي با روش هاي تشخيص معيارها و ملاك ها در هر سه شيوه مشترك است.
واقعيت اين است كه اگرچه خيلي از عشق ها به زعم دختران و پسران پاك و سالم است، اما در موارد زيادي شما دام هايي كه برايتان پهن شده را نمي بينيد. نه اين كه كم توجه باشيد، كم تجربه باشيد يا ساده لوح به نظر برسيد؛ بلكه به يك دليل ساده كه شما اساسا توانايي تشخيص افراد بيمار از سالم را نداريد.
در يك رابطه دوستي، شما به احتمال زياد جذب چرب زباني، جذابيت ظاهري، رفتار متواضعانه و با احترام و محبت بي حد و حصر طرف مقابل مي شويد. اما همين ويژگي ها مي تواند نشان دهنده يك فريبكاري بزرگ باشد كه شما در يك رابطه دوستانه و فانتزي نمي توانيد به آن پي ببريد.
روانشناسان كه مي گويند: «ويژگي اصلي افراد مبتلا به اختلال شخصيت ضداجتماعي، بي اعتنايي و تجاوز به حقوق ديگران است كه از كودكي يا اوايل نوجواني آغاز مي شود و تا بزرگسالي ادامه مي يابد... اشخاص مبتلا به اين اختلال براي آرزوها و حقوق يا عواطف ديگران احترامي قائل نيستند. آنها اغلب براي كسب منفعت شخصي يا لذت دست به فريبكاري يا تقلب مي زنند ». (براي مثال، براي به دست آوردن پول، برقراري روابط جنسي يا كسب قدرت).
آنها ممكن است به طور مكرر دروغ بگويند، براي خود نام مستعار برگزينند، كلاهبرداري و يا تمارض كنند... اين افراد ممكن است قربانيان خود را به دليل احمق بودن، ناتواني يا اسير سرنوشت بودن سرزنش كنند...
آنها ممكن است جاذبه دروغين و سطحي داشته و كاملاً حراف و داراي قدرت كلامي خوبي باشند.
فقدان همدلي، خودارزيابي كاذب، و جاذبه سطحي و ظاهري ويژگيهايي است كه به طور رايج در تعاريف سنتي جامعه ستيزي گنجانده شده است.
همسرگزيني به صورت تصادفي و اتفاقي (در خيابان، با چت، محفل دوستانه، كوه... )وارد شدن در دنيايي تاريك و پرابهام است.
اي بسا ابليس آدم رو كه هست         پس به هر دستي نبايد داد دست
گفت وگوهاي پيش از ازدواج براي تشخيص صفات پنهان فرد و ايده ها و هدف هاي او براي آينده به كار مي آيد. يك رابطه وقتي در شرايط واقعي اتفاق مي افتد، يعني خانواده دخيل اند، خواستگاري رسمي و تحقيق وجود دارد، مي تواند ابعاد خود را نشان دهد. شما در ازدواج بيش از هر كار ديگري، به مشاوري آگاه و دلسوز نياز داريد كه نماينده عقل شما باشد، وگرنه احساس را خودتان داريد و با پيروي كردن تنها از آن، به پرتگاه عشقي آتشين و نافرجام پا مي گذاريد.
برخورداري از ظاهري آراسته و داشتن مهارتهاي ارتباطي، پسنديده و زمينه ساز موفقيتهاي اجتماعي است اما يادمان باشد با ظاهر و كلام يك انسان نمي توان پي به شخصيت او يعني صفات نسبتاً ثابت و پايدارش پي برد.

 

منبع: سايت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان

دریافت پیوست فایل (حجم فایل: ۱۸۶KB)
لینک کوتاه مطلب لینک کوتاه مطلب